Wszystko na temat psów

Rodzaje smyczy dla psów

W zależności od potrzeb, a także od charakteru i wielkości psa, wybieramy odpowiednią smycz. A różnorodność wśród nich jest spora. Możemy wyróżnić smycze skórzane, łańcuszkowe, przeciągane, automatyczne, rozciągające się, a także smycze nylonowe i bawełniane.

smycz skrzanaSmycze skórzane mogą być splecione, zrolowane lub po prostu płaskie. Splecione są zazwyczaj najmocniejsze. Skóra jednak twardnieje, kiedy jest mokra, a jak wyschnie, robi się krucha. Istnieje ryzyko, że smycz pęknie, kiedy nie będziemy się tego spodziewać. Ponadto psy lubią gryźć skórę i mogą to robić podczas spaceru.

Smycze łańcuszkowe już nie będą tak smakować pieskowi, jak smycze skórzane. Takie smycze stosuje się własnie po to, aby oduczyć psa skakania i gryzienia smyczy podczas spaceru. Nie są one jednak ani bezpieczne, ani wygodne. Mogą ranić skórę i wyślizgiwać się z dłoni. Jak już tylko nauczymy psa, aby nie gryzł smyczy, powinno się kupić inną.

Smycze nylonowe i bawełniane są dostępne zazwyczaj w dużej gamie kolorów, szerokości i długości. Smycze mocniejsze będą dla większych psów. Co do długości - trudno dobrać odpowiednią. Kiedy smycz będzie za krótka, pies będzie ciągnąć, przy zbyt długiej z kolei możemy stracić kontrolę. Optymalna długość to ok. 170-200 cm.

Smycze przeciągane mają specyficzne koło na jednym końcu. Kiedy smycz zostanie przeciągnięta przez to kółko, tworzy się obroża. Tego rodzaju smycze jednak ograniczają kontrolę nad psem, w dodatku mogą go dusić, gdy nagle zacznie się szarpać, zobaczywszy jakiegoś psa lub inny nagły bodziec.

Smycze rozciągane dają psu większą swobodę.  Dostępne są zazwyczaj w różnych kształtach i robione z różnych materiałów. Niektóre mogą przypominać wyglądem zwinięty kabel telefoniczny. Smycze takie jednak nie są zbyt wygodne, szczególnie jeśli chcemy czegoś nauczyć psa. Szarpnięcia smyczą w takiej sytuacji po prostu nie poskutkują, gdyż będzie się ona rozciągać.

Ostatnio bardzo popularne stały się smycze automatyczne i coraz więcej właścicieli decyduje się na nie. Długości dostępne w sklepach są różne - 3,5 m, 5 m, 8 m i inne. Ważne jest, aby taka smycz została dobrze dostosowana do wagi psa. Największa dopuszczalna waga jest napisana na opakowaniu takiej smyczy. Jeśli nie ma takiej informacji, powinniśmy zrezygnować z zakupu. Takich smyczy powinno się używać tylko wtedy, gdy znajdujemy się daleko od ruchliwych obszarów - niezależnie od tego, czy chodzi o ruch samochodów, czy ludzi. Smycze te ograniczają obszar poruszania się psa, ale mimo to obszar ten pozostaje spory, szczególnie wtedy, gdy mamy długą smycz.

smycz-automatyczna

System reklamy Test