Wszystko na temat psów

Kolczatka dla psa

W przeszłości dla ludzi szkolących psy kolczatka była podstawowym rodzajem obroży. Nie ma wątpliwości, że jest to skuteczne narzędzie szkoleniowe. Niektórzy żartobliwie nazywają ją "religijną obrożą", gdyż nawraca ona psa na właściwe zachowanie.

Jednak mimo skuteczności kolczatki należy pamiętać, że jest ona najbardziej niebezpiecznym rodzajem obroży. Do zalet kolczatki zalicza się głownie to, że jest bardzo skuteczna, łatwo dostępna do zakupu, można ją dopasować do rozmiarów szyi psa i posiada zazwyczaj ogranicznik, który służy jako blokada, aby kolczatka nie zaciskała się zbyt mocno. Minusy to fatalny wygląd, przypominający narzędzie tortur rodem ze średniowiecza. Ponadto jest zazwyczaj droższa niż zwykła obroża zaciskowa ze sprzączką.

Kiedy wybieramy sprzęt szkoleniowy, nie powinniśmy zapominać o okolicznościach. Niewrażliwość na dotyk psa czy też jego próg odczuwania bólu wzrastają proporcjonalnie do zainteresowania psa danym przedmiotem. Kiedy szkolimy psa we własnym podwórku, gdzie nie występują w nadmiernej ilości bodźce rozpraszające, wystarczy zwykła obroża, by pies reagował prawidłowo. Jednak kiedy wyjdziemy gdzieś dalej i nasz pupil zobaczy innego czworonoga, koniecznym może stać się użycie obroży szkoleniowej, by przywołać go do porządku.

Trzeba pamiętać, że kolczatka nie jest właściwym i jedynym rozwiązaniem dla każdego problemu szkoleniowego. Jednak czasami warto ją zastosować. Dla niektórych psów może być ratunkiem przed trafieniem do schroniska. Gdy już kupimy kolczatkę, trzeba zadbać o to, aby była dobrze dopasowana. Jeśli będzie dobrze dopasowana, prawidłowo powinna spełniać swą rolę.

kolczatka

System reklamy Test