Wszystko na temat psów

Psy pracujące

Przez wieki człowiek nauczył się zatrudniać psy do bardzo wielu zajęć: jako strażników, myśliwych, "machiny wojenne", obserwatorów, poskromicieli gryzoni, jako zwierzęta pociągowe czy "ocieplacze nóg". Stanowią też one źródło sierści i mięsa, ale przede wszystkim są dobrymi towarzyszami.

W wielu częściach świata lokalne warunki stworzyły interesujące możliwości dla psów. Do niedawna w Belgii, Holandii i Szwajcarii były używane wozy ciągnięte przez psy. Australijscy aborygeni używali dingo dla ich ciepła, tuląc się do nich w zimne noce. Kobiety aborygeńskie, kiedy nie nosiły małych dzieci, często układały psa w dolnej części pleców jako ocieplacz na nerki. Aztekowie, oprócz używania sierści psów do produkcji materiału, tuczyli nie szczekające, pozbawione sierści psy na mięso.

Psy pomagały przy zbieraniu najbardziej magicznych roślin. Mandragora była źródłem poszukiwanego ekstraktu narkotyku i afrodyzjaka. Ludy prymitywne wierzyły, że ta roślina, której pęknięty korzeń często wygląda jak dwunogi karzeł, nie mogła być wyciągnięta z ziemi bez fatalnych skutków dla wyciągającego. Wykorzystywano więc do tego psy, które przywiązywano do cennej rośliny i pędzono, póki korzeń mandragory nie wyszedł (mówiono, że często z "dzikim" piskiem).

Niektóre psy są stworzone do pracy i należy im ją zapewnić. Pracujący owczarek to wzruszający widok. Psy pociągowe kochają swoje zajęcie i są używane w najodleglejszych nawet zakątkach świata. Ich niezwykła siła i wytrzymałość umożliwia psom z rejonów pokrytych śniegiem, takim jak psy eskimoskie, ciągnięcie ciężkich ładunków na saniach.

System reklamy Test