Wszystko na temat psów

Czy jesteś gotowy na zakup psa?

Nie każdy człowiek zdaje sobie sprawę, jak dużą odpowiedzialnością jest posiadanie psa i z jakimi obowiązkami jest to związane. Gdyby wszyscy byli w pełni świadomi konsekwencji i odpowiedzialnie podejmowali decyzje, schroniska nie byłyby tak przepełnione, a po ulicach nie błąkałoby się aż tyle bezdomnych psów.

Oto kilka pytań, które każdy powinien sobie zadać przed zakupem psa:

  • czy mogę pozwolić sobie na psa, biorąc pod uwagę nie tylko koszt związany z samym zakupem, lecz także inne bieżące wydatki, związane z żywieniem, wizytami u weterynarza czy akcesoriami dla psów? Według różnych szacunków pies może kosztować miesięcznie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, a w wyjątkowych przypadkach nawet więcej;
  • czy będę w stanie poświęcać psu czas przez całe jego życie? Średnia długość życia psa wynosi 12 lat;
  • czy moje mieszkanie/mój dom jest wystarczająco duży, by trzymać w nim psa?
  • czy będę mieć czas na to, aby każdego dnia wyprowadzać psa na spacer, lub nawet kilka spacerów?
  • czy będzie w domu ktoś, kto zostanie z psem, gdyby nie było mnie przez dłuższy czas? Psy nie lubią samotności, poza tym pies raz na jakiś czas musi wyjść z domu, by załatwić swoje potrzeby;
  • czy znajdę czas na to, aby szkolić psa, szczotkować go i ogólnie dbać o niego?
  • czy każdego dnia będę w stanie odpowiedzieć "tak" na wszystkie powyższe pytania?

Jeśli odpowiedź na każde pytanie brzmi tak, pozostaje tylko zastanowić się, jaka rasa byłaby najbardziej odpowiednia. Można to sprawdzić, przeglądając nasz wykaz ras psów, z podziałem na psy małe, średnie, duże i olbrzymie.

Jeżeli natomiast odpowiedź na przynajmniej jedno z powyższych pytań brzmi "nie", należy zastanowić się jeszcze raz, czy warto kupować psa.

System reklamy Test